Odzież z ochroną UV

Nadmierne wystawienie na promieniowanie UV może mieć zgubne skutki dla naszej skóry - dlatego też warto postawić na odzież z ochroną UV. W tych produktach sam materiał stanowi skuteczną tarczę, która zabezpieczy nas przed oddziaływaniem słońca. Tego typu ubrania przydadzą się przede wszystkim podczas najbardziej ciepłych miesięcy, kiedy to nie będziemy mieć na sobie zbyt wielu warstw odzieży i będziemy narażeni na największe słońce. Warto też pomyśleć o ochronie UV podczas wypadu w góry, bez względu na porę roku.

Strona
na stronę
 1. Spodnie trekkingowe Fjallraven Keb Trousers Regular black
  Spodnie trekkingowe Fjallraven Keb Trousers Regular black

  Fjallraven

  Cena 999,99 zł Od 899,99 zł
 2. Koszulka męska Helly Hansen Skog Graphic T-shirt deep laguna
  Koszulka męska Helly Hansen Skog Graphic T-shirt deep laguna

  Helly Hansen

  Cena 159,99 zł Od 143,99 zł
 3. Koszulka męska Helly Hansen Skog Graphic T-shirt white
  Koszulka męska Helly Hansen Skog Graphic T-shirt white

  Helly Hansen

  Cena 159,99 zł Od 143,99 zł
 4. Spodenki męskie Helly Hansen QD Cargo Shorts 11" navy
  Spodenki męskie Helly Hansen QD Cargo Shorts 11" navy

  Helly Hansen

  Cena 279,99 zł Od 251,99 zł
 5. Spodnie męskie Columbia TRIPLE CANYON grey
  Spodnie męskie Columbia TRIPLE CANYON grey

  Columbia

  Cena 339,99 zł Od 305,99 zł
 6. Czapka VENT PRO CAP dark steel
  Czapka VENT PRO CAP dark steel

  Jack Wolfskin

  Od 109,99 zł
 7. Czapka VENT PRO CAP grape leaf
  Czapka VENT PRO CAP grape leaf

  Jack Wolfskin

  Od 109,99 zł
 8. Kapelusz SUPPLEX MESH HAT night blue
  Kapelusz SUPPLEX MESH HAT night blue

  Jack Wolfskin

  Od 139,99 zł
 9. Spodnie Columbia TRIPLE CANYON Pant Dark Mountain
  Spodnie Columbia TRIPLE CANYON Pant Dark Mountain

  Columbia

  Cena 339,99 zł Od 305,99 zł
 10. Spodnie Columbia TRIPLE CANYON Pant Sage
  Spodnie Columbia TRIPLE CANYON Pant Sage

  Columbia

  Cena 339,99 zł Od 305,99 zł
Strona
na stronę

Słońca nie warto bagatelizować – męska odzież z ochroną UV

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że promieniowanie słoneczne to nie tylko przyjemne ciepełko, które wspomaga produkcję witaminy D i miło opala, ale też spore wyzwanie dla naszej skóry, która musi się intensywnie bronić przed poparzeniem, dlatego też produkuje melaninę. Promieniowanie UV jest najsilniejsze w okolicach lata, ale nie można go ignorować również o innej porze roku, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w górach lub nad wodą. Na dużych wysokościach powietrze jest rzadsze, przez co promieniowanie nie podlega tak intensywnej filtracji jak na nizinach, do tego śnieg skutecznie odbija UV, które trafia do nas z dwóch kierunków jednocześnie. Na wodzie jest podobnie, promieniowanie nie pozostaje w głębinach, ale odbija się od tafli i również ląduje na naszej skórze. Nie jesteśmy bezpieczni nawet, gdy jest pochmurno, ponieważ słońce nie zatrzymuje się w pełni na chmurach (w końcu jest wtedy jasno). Pamiętajmy więc nie tylko o nakryciu głowy i kremie z filtrem, ale również o ubieraniu odzieży z filtrem UV, która dodatkowo zabezpieczy naszą skórę i nie dopuści do jej przedwczesnego starzenia się czy ograniczy ryzyko powstania niektórych chorób skórnych.

Które tkaniny najbardziej przepuszczają promieniowanie UV?

Przede wszystkim cienkie i organiczne, dlatego też powinniśmy wybierać właśnie szczególnie koszulki, spodnie, czapki i cienkie bluzy czy kurtki z ochroną UV, ponieważ to w nich najbardziej potrzebujemy tego filtra. Nie wszystkie syntetyki skutecznie zatrzymują promieniowanie, ale przy odpowiednich proporcjach wystarczy zaledwie domieszka jakiejś przędzy i nasza odzież będzie stanowić skuteczną tarczę słoneczną. Sprawa odnośnie materiałów nie jest bardzo prosta, dlatego też najlepiej każdorazowo przeglądać opisy produktów i szukać informacji o certyfikatach potwierdzających, że faktycznie dana odzież posiada filtr UV.

Męska odzież z ochroną UV – czy wygląda inaczej?

Na pierwszy rzut oka nie będziemy w stanie wyróżnić ubrań posiadających filtr UV, jednak stosuje się go głównie w odzieży turystycznej i sportowej, ponieważ to outdoorowy spędzają długie dni na powietrzu i są najbardziej narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne.

© Copyright 2020 by e-Horyzont. All Rights Reserved.